
Dziewczyna z Polski, która słyszała głos Jezusa. Papież, który ogłosił światu miłosierdzie. Dwoje polskich świętych w jednym Bożym przesłaniu.
Dziewczyna ze Świnic Warckich, głos Boga dla świata
Helena Kowalska urodziła się w 1905 roku w ubogiej rodzinie wiejskiej we wsi Głogowiec, niedaleko Świnic Warckich. Od najmłodszych lat była wrażliwa duchowo i często pogrążała się w modlitwie. Jako nastolatka pracowała jako służąca, by pomóc rodzinie i zarobić na posag. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. W zakonie otrzymała imię Faustyna i pełniła najprostsze posługi: w kuchni, w ogrodzie, na furcie. To właśnie jej Jezus ukazał się i powierzył przesłanie o Bożym Miłosierdziu dla całego świata.
Widzenia, misja i „Dzienniczek”
Faustyna otrzymywała wizje Jezusa, który mówił do niej o pragnieniu ratowania dusz. W 1931 roku zobaczyła Chrystusa w białej szacie z promieniami wychodzącymi z serca. Na Jego polecenie miała stworzyć obraz „Jezu, ufam Tobie” i szerzyć kult miłosierdzia. Z pomocą swojego spowiednika ks. Michała Sopoćki zaczęła spisywać objawienia. Tak powstał „Dzienniczek” – duchowy zapis jej rozmów z Jezusem. Choć niewykształcona, pisała z głębi serca, poruszając dusze milionów ludzi po dziś dzień.

Karol Wojtyła i tajemnica Łagiewnik
W czasie wojny i komunizmu młody Karol Wojtyła często modlił się przy grobie Faustyny. Jako biskup i kardynał wspierał kult Miłosierdzia i badał jej pobożność. To on doprowadził do procesu beatyfikacyjnego i zniósł zakaz kultu z lat 50. Znał „Dzienniczek” i uważał przesłanie Faustyny za odpowiedź na dramat XX wieku. Był przekonany, że świat potrzebuje nie tylko sprawiedliwości, ale przede wszystkim miłosierdzia. Widział w Faustynie proroka naszych czasów, a w sobie tego, który miał to objawienie przekazać światu.
Papież Miłosierdzia
30 kwietnia 2000 roku Jan Paweł II ogłosił Faustynę świętą w Rzymie. Tego samego dnia ustanowił Niedzielę Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła. Powiedział wtedy: „Przesłanie Miłosierdzia zawsze było mi bliskie”. Wielokrotnie wracał do tego tematu w homiliach, listach i encyklikach. Pielgrzymował do Łagiewnik i konsekrował sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Stał się papieżem Miłosierdzia – do końca życia wiernym duchowej misji Faustyny.
Złączeni duchowo znakiem z nieba
Jan Paweł II odszedł 2 kwietnia 2005 roku, tuż po zakończeniu sobotniego czuwania. Była to wigilia Niedzieli Miłosierdzia Bożego – święta, które sam ustanowił. Dla wielu ten moment był znakiem z nieba, pieczęcią jego misji. Faustyna zmarła w opinii świętości, zapomniana – a dziś zna ją cały świat. On był papieżem, ona – cichą prorokinią. A ich wspólne dziedzictwo to Miłosierdzie, które nie zna granic.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Faustyny Kowalskiej
O Jezu, któryś św. siostrę Faustynę uczynił wielką czcicielką nieograniczonego miłosierdzia Twego,
racz za jej wstawiennictwem. Jeśli to jest zgodne z najświętszą wolą Twoją,
udzielić mi łaski…, o którą Cię proszę.
Ja, grzeszny, nie jestem godzien Twego miłosierdzia,
ale wejrzyj na ducha ofiary i poświęcenia s. Faustyny i nagródź jej cnotę,
wysłuchując próśb, które za jej przyczyną z ufnością do Ciebie zanoszę.